Back to Top

RAM-ZET Neutralized

Hot
AG Updated
 
8.0
2120 0 1
RAM-ZET Neutralized
Score
8 - Fantastic/Amazing
Artist
Release

12.10.09 ble Ram-Zet sitt fjerde album sluppet, så man kan vel si at det er på tide med en anmeldelse av Neutralized på dette tidspunkt. Selv har jeg aldri fått voldsomt sansen for denne stilen innenfor gothmetalen, men på denne plata er det mye godsaker. Avantgarde kalles subsjangeren, og her finner man en god del progelementer, industri og goth iblandet tung riffing, innovativt fiolinspill og vakre melodier. Mye såkalte skjeve takter og ”atonale” tema er gjengangere albumet igjennom. Det likevel slår meg først, er variasjonen på vokalen. Musikken er superdynamisk, noe som vel må være en drøm for vokalister som har endel idéer både rent teknisk og melodimessig. Arrestér meg gjerne, men jeg hører både jazz og mer tradisjonell sang (type visesang o.l.) og Sfinx går både i dypet og i høyden. Her eksperimenteres med klang, trykk og teknikker hele plata igjennom. Meget spennende og artig lytting.
Til tider minner det meg om Madder Mortem, til tross for at disse to vokalistene ligger ett godt stykke fra hverandre stemmemessig. Ellers er det vel ingen tvil om at instrumentalistene ikke er noen nybegynnere, og få band kan vel skilte med en egen fiolinist, som ikke minst er kreativ og dyktig.
Selv om den mannlige vokalisten ikke er blant mine favoritter, krydrer den musikken ytterligere, og underbygger de ekstreme partiene godt. Dette er et godt stykke håndtverk av bandet, og ikke minst på produksjonssiden!

 

Discografi:
Pure Therapy 2000 (Spikefarm Records)
Escape 2002 (Spikefarm Records)
INTRA 2005 (Tabu records)



Editor review

1 reviews

(Updated: March 12, 2026)
Score
 
8.0
AG
Top 10 Reviewer 71 reviews
Was this review helpful? 0 0
Share this article/review:
0
Shares